Navajanje psa na očesne kapljice – kliker trening
V našem članku Kako navadimo psa na kliker? si preberite kako začeti s kliker treningom.
V našem članku Kako navadimo psa na kliker? si preberite kako začeti s kliker treningom.
Bliža se jesen in s tem novi skupine tečajev v ŠKD Logatec. Za lažjo pripravo na prvo uro smo zapisali katero opremo boste na tečaju potrebovali.
Verjetno vsak izmed vas že ima oprsnico ali ovratnico za svojega psa, najbolje bo, da psu oprsnico/ovratnico namestite že doma, torej pred prihodom na tečaj. Tako oprsnica kot ovratnica morata biti ustrezne velikosti za vašega psa in varno nameščeni – ne pretesno in ne preveč ohlapno.
Oprsnica ima to prednost, da psa objame čez prsni koš, kar pomeni, da mu ob morebitnem vlečenju ne pritiska na sapnik. Je nekoliko bolj nerodna za uporabo kot ovratnica, saj jo moramo dati psu čez glavo in okoli nog, vendar se večina psov hitro navadi nanjo.
Ovratnico psu namestimo hitreje kot oprsnico, zelo pozorni pa moramo biti, da nas pes na ovratnici ne vleče! Dolgotrajno vlečenje na ovratnici lahko privede do poškodb sapnika.
Ne glede na to ali izberete ovratnico ali oprsnico, psa boste morali v vsakem primeru naučiti hoje na popuščenem povodcu
Kratki povodci imajo običajno dolžino 1 – 1,2 metra, na tečaju jih uporabljamo pri učenje hoje na popuščenem povodcu in kadar želimo, da se pes od nas ne oddalji preveč.
Sledni povodec je povodec, ki je dolg vsaj 5 metrov (bolj priporočamo dolžino 10 metrov) in ga psi običajno vlečejo za seboj. Uporabljamo ga na tečaju in v vsakdanjem življenju, z njim si lahko pomagamo, da pes ne moti drugih psov ali ljudi, je tudi odličen pripomoček za učenje odpoklica.
Ker v naših tečajih delo in učenje temeljita na metodah pozitivne motivacije, boste na tečaju rabili veliko okusne hrane za vašega psa. Priporočamo vam, da izberete čimbolj naravno hrano (brez konzervansov in soli), ki jo lahko narežete na majhne koščke. Suhi, veliki in trdi priboljški za tečaj ne bodo prava izbira, saj se psom zatikajo in običajno traja precej časa, da jih prežvečijo.
5. Kliker
6. Mehka igrača za vlečenje
Prosimo vas, da na našem poligonu in v njegovi okolici pobirate iztrebke za svojim psom! Pobiranje iztrebkov ohranja naš poligon čist in urejen.
Psi bodo tekom tečaja zagotovo žejni, zato imetje s seboj vedno posodo za vodo in čisto vodo. Priporočamo vam, da kupite zložljivo posodo, ki jo boste lahko uporabljali tudi za izlete.
Verjetno ste že slišali za kliker in kako super je pri učenju psov in drugih živali. Preden se lotimo navodil in napotkov za navajanje psa na kliker pa moramo razjasniti kaj kliker sploh je in kako deluje.
Kliker je majhna napravica, ki nam pride zelo prav pri učenju psov. Ob pritisku na kovinski del proizvede zvok – klik.
Kliker sam po sebi ni čudežna paličica, ki vam bo vzgojila psa, je le pripomoček pri učenju.
Deluje po principu klasičnega pogojevanja.
Pa poglejmo kako: zvok klikerja psu sprva ne bo pomenil ničesar, ker ta zanj nima nobene posledice. Če pa ta zvok povežemo z nečim prijetnim (hrano), bo pes vedel, da je ob našem kliku storil nekaj zaželenega in da bo od nas dobil nagrado.
“Spomnimo se na poskuse, ki jih je znanstvenik Pavlov izvajal, kjer je psom tik pred vsakim obrokom pozvonil z zvoncem. Po določenem številu ponovitev so se psi začeli sliniti ob zvoku zvonca, tudi če mesa ni bilo v bližini.”
Ko psa navadimo na kliker, ga uporabljamo tako, da v trenutku, ko pes stori nekaj kar želimo, kliknemo in ga takoj nato nagradimo. Pes bo tako zelo natančno vedel kaj je tisto, zaradi česar je dobil nagrado. Psi pa radi ponavljajo vedenja, ki se jim splačajo. To pomeni, da bodo vedno bolj ponavljali in ponujali vedenja, ki jih učite, hkrati pa bodo opuščali vedenja, ki jim ne prinašajo nagrade.
Potrebovali bomo:
Ko imamo vse potrebščine, se lahko lotimo navajanja psa na kliker:
Vaš pes bo navajen na kliker takrat, ko bo ob zvoku klikerja refleksno odreagiral in pričakoval nagrado.
Če boste psu kdaj ponesreči kliknili ob nepravem trenutku, mu vseeno dajte nagrado. Naslednjič pa bodite bolj pozorni na svoje klike, da ne boste psa pomotoma potrjevali v napačni stvari.
Za konec pa še:
– 2 žlici olivnega ali kokosovega olja
– pol skodelice 100% arašidovega masla (Pozor! Preverite sestavine arašidovega masla, le-to ne sme vsebovati umetnih sladil, ki so za pse strupena)
– 1 skodelica vode
– 3 skodelice moke
Sestavine stresite v posodo, kjer jih z roko mešate toliko časa, da dobite enotno maso. Maso prestavite na peki papir, kjer jo razvaljate in z modelčki oblikujete piškote. Piškote nato položite na pladenj in 20 minut pecite v pečici na 180°.
Piškote lahko tudi zmrznete in jih porabite kasneje.